Czy wybrać światłowód jednomodowy czy wielomodowy?
Światłowód wielomodowy nie jest tańszy. Muszę to powiedzieć od razu, ponieważ spędziłem zbyt wiele godzin na rozmowach z zespołami ds. zaopatrzenia, które spaliły to błędne przekonanie. Tak, kabel kosztuje mniej za metr. Kiedy jednak dodasz urządzenia nadawczo-odbiorcze, uwzględnisz cykl aktualizacji i prawdopodobieństwo, że Twoja sieć 10G będzie potrzebować przepustowości 100G w ciągu czterech lat, często wychodzi na jaw tryb pojedynczy.
To powiedziawszy, nie jestem tutaj, aby powiedzieć, że tryb pojedynczy jest zawsze rozwiązaniem. To nie jest. Wiele aplikacji naprawdę korzysta z trybu wielomodowego. Problem polega na tym, że większość artykułów porównawczych traktuje to jako neutralne ćwiczenie techniczne, podczas gdy w rzeczywistości jest to kwestia planowania finansowego w horyzoncie czasowym-lat.
Pracuję po stronie komercyjnej w FOCC i brałem udział w projektach światłowodowych w centrach danych, wdrożeniach 5G i sieciach kampusowych przedsiębiorstw. Nauczyłem się, że wybór między trybem jednomodowym a wielomodowym prawie nigdy nie sprowadza się do możliwości technicznych. Obydwa działają. Pytanie brzmi, który z nich kosztuje mniej przez cały okres użytkowania infrastruktury, a obliczenia zależą od czynników, które rzadko pojawiają się w arkuszach specyfikacji.

Odległość determinuje wszystko inne
Różnica w średnicy rdzenia wyjaśnia, dlaczego te włókna zachowują się tak odmiennie. Tryb pojedynczy wykorzystuje rdzeń o średnicy 9 μm, czyli mniej więcej jedną-szerokości ludzkiego włosa. Światło przemieszcza się jedną ścieżką z minimalnym rozproszeniem. Światłowód wielomodowy ma rdzeń o średnicy 50 μm (lub 62,5 μm w starszych klasach OM1/OM2), umożliwiając jednoczesną propagację setek modów świetlnych. Tryby te pokonują różne długości ścieżek i docierają w nieco innym czasie. Ta dyspersja modowa ogranicza odległość, jaką może przebyć sygnał, zanim stanie się nieczytelny.
Limit 10 Gb/s
OM4 < 400m
Limit 100 Gb/s
OM4 < 150m
Limit 400 Gb/s
OM4 < 100m
Przy 10 Gb/s ten efekt dyspersji utrzymuje wielomodowy OM4 na dystansie poniżej 400 metrów. Przy 100 Gb/s limit spada do 150 metrów. Przy 400 Gb/s oznacza to zaledwie 100 metrów.
W trybie single nie ma tego problemu. To samo włókno OS2 przenosi 10 Gb/s na 40 km przy użyciu optyki ER lub 400 Gb/s na 10 km przy użyciu modułów LR4. Samo włókno nie jest czynnikiem ograniczającym. Tylko transceivery określają Twój zasięg.
Zatem pierwszym pytaniem przy podejmowaniu decyzji dotyczącej światłowodu jest po prostu: jak długo trwa Twój najdłuższy bieg?
Jeśli każde łącze w Twoim projekcie pozostanie poniżej 150 metrów, tryb wielomodowy pozostanie opłacalny dla 100 Gb/s. Jeśli choć jedno krytyczne łącze szkieletowe osiąga odległość 300 metrów, dla tego segmentu potrzebny jest tryb pojedynczy. A kiedy już kupisz transceivery jednomodowe, zmienia się dynamika kosztów.
Rzeczywisty podział kosztów
Pokażę Ci rzeczywiste liczby, bo niejasne stwierdzenia o tym, że „wielomodowy jest tańszy” nikomu nie pomogą w podjęciu decyzji.
Kabel światłowodowywycena(w przybliżeniu, zamówienia zbiorcze):
Tryb jednomodowy OS2 do zastosowań wewnętrznych/zewnętrznych: od 0,06 do 0,10 USD za metr
Wielomodowy OM3: od 0,18 do 0,22 USD za metr
Wielomodowy OM4: od 0,25 do 0,32 USD za metr
Wielomodowy OM5: od 0,35 do 0,45 USD za metr
Kabel jednomodowy kosztuje 60-70% mniej niż równoważny kabel wielomodowy. To zaskakuje ludzi. Założenie, że „prostszy=tańszy” nie ma tutaj zastosowania, ponieważ profil rdzenia ze stopniowanym-indeksem wielomodowym wymaga bardziej złożonej produkcji niż projekt ze stopniowanym indeksem jednomodowym.
Ceny urządzeń nadawczo-odbiorczych (kompatybilne-innych firm, rynek 2024–2025):
Koszty tych urządzeń nadawczo-odbiorczych dominują w przypadku wdrożeń-na krótkich dystansach. W obu przypadkach 50-metrowe łącze nie wymaga dużej ilości kabla, więc różnica 110 dolarów między transceiverami 100G SR4 i CWDM4 przytłacza oszczędności na kablach.
Porównanie kosztów łączy na różnych dystansach (100 Gb/s):
50 metrów
Ścieżka wielomodowa:
99 USD (optyka) + 16 USD (kabel)
Razem: ~214 dolarów
Ścieżka trybu pojedynczego:
209 USD (optyka) + 8 USD (kabel)
Razem: ~227 dolarów
Tryb wielomodowy wygrywa o 13 USD
150 metrów
Ścieżka wielomodowa:
99 USD (optyka) + 48 USD (kabel)
Razem: 147 dolarów
Ścieżka trybu pojedynczego:
209 USD (optyka) + 12 USD (kabel)
Razem: 221 dolarów
Tryb wielomodowy wygrywa o 74 USD
300 metrów
Wielomodowy SR4:
Połączenie nie działa
Ścieżka trybu pojedynczego:
209 USD (optyka) + 24 USD (kabel)
Razem: 233 USD
Tryb pojedynczy jest niezbędny
Punkt podziału znajduje się w odległości około 200–250 metrów dla aplikacji 100 Gb/s. Poniżej tego koszt wielomodowy kosztuje mniej za łącze. Poza tym tryb wielomodowy w ogóle nie działa.

Prognoza kosztów na pięć-lat
Tutaj decyzje dotyczące zamówień stają się interesujące. Lub bolesne, w zależności od tego, czy planowałeś z wyprzedzeniem.
Firma instaluje dziś wielomodowy moduł OM3 dla sieci 10 Gb/s. Każde łącze kosztuje może 45 dolarów, łącznie z urządzeniami nadawczo-odbiorczymi i kablem. Wydaje się ekonomiczny.
Trzy lata później zapotrzebowanie na przepustowość popycha je w stronę 100 Gb/s. Ale OM3 osiąga przy tej prędkości tylko 100 metrów, a kilka głównych przebiegów osiąga 180–250 metrów. Te łącza nie będą działać z optyką 100G SR4.
Opcje w tym momencie:
- Zamień OM3 na OM4 (marginalna poprawa, nadal ograniczona do 150m przy 100G)
- Zamień tryb wielomodowy na tryb jednomodowy (poprawne rozwiązanie, drogie)
- Zaakceptuj ograniczenia przepustowości na długich dystansach (dług techniczny)
Wymiana infrastruktury światłowodowej kosztuje znacznie więcej niż początkowa instalacja. Płacisz za usunięcie, nowy kabel, nowe zakończenia, testowanie i koszty ogólne zarządzania projektem związane z koordynacją modernizacji przy jednoczesnym utrzymaniu działania sieci.
Widziałem szacunki wahające się od 40 do 75 euro za metr za całkowitą wymianę światłowodów w zajmowanych obiektach, w porównaniu do 15 do 25 euro za metr w przypadku nowej instalacji budowlanej.
Prognoza całkowitego kosztu posiadania dla wdrożenia 200 łączy, początkowo 10G z planowaną modernizacją do 100G:
| Element kosztowy | Ścieżka wielomodowa OM4 | Ścieżka OS2 w trybie jednomodowym |
|---|---|---|
| Początkowe włókno (średnio 80 m przebiegów) | €3,200 | €1,280 |
| Pierwsze transceivery 10G | €4,000 | €5,400 |
| Rok 1 ogółem | €7,200 | €6,680 |
| Rok 3: aktualizacja transceivera 100G | €19,800 | €41,800 |
| Rok 3: Wymiana włókien (w razie potrzeby) | €12,000+ | €0 |
| Całkowita infrastruktura na 5 lat | €39,000+ | €48,480 |
Czekać. Tryb pojedynczy kosztuje więcej w tym scenariuszu?
Tak, jeśli wszystkie Twoje biegi nie przekraczają 150 metrów i nie potrzebujesz wymiany światłowodu. Wysoka cena transceivera łączy się z dużą liczbą łączy.
Zmień jednak nieco założenia. Zwiększ średnią długość biegu do 120 metrów. Nagle niektóre łącza przekraczają zasięg 100G OM4. Teraz potrzebujesz wymiany światłowodu na 15-20% przebiegów:
| Dostosowany scenariusz | Ścieżka wielomodowa | Ścieżka jednomodowa |
|---|---|---|
| Wymiana włókien w roku 3 (40 ogniw × 60 EUR/m × 120 m) | €28,800 | €0 |
| Poprawiona suma 5 lat | €55,800 | €48,480 |
Tryb pojedynczy pozwala zaoszczędzić 7320 euro. Masz zapas mocy na poziomie 400 Gb/s i więcej.
Lekcja: tryb wielomodowy wygrywa pod względem czystych kosztów tylko wtedy, gdy odległości są krótkie ORAZ nigdy nie ma potrzeby modernizacji wykraczającej poza to, co obsługuje OM4. Obydwa warunki muszą zostać spełnione.
Dlaczego operatorzy hiperskali przeszli do trybu pojedynczego
Zespół inżynierów Meta opublikował analizę swojej infrastruktury optycznej 100G w 2017 roku. Kluczowy wniosek: światłowód jednomodowy zapewnił niższy całkowity koszt posiadania połączeń między centrami danych pomimo wyższych kosztów transceiverów. Ich sformułowanie brzmiało: „Przyszły-odległość sprawdzania przyszłości poprzez wiele generacji ewolucji szybkości transmisji danych” (źródło: Engineering.fb.com/2017/03/08/data-center-engineering/designing-100g-optical-connections/).
Nie optymalizowali pod kątem dzisiejszego wdrożenia. Optymalizowali pod kątem skumulowanego kosztu 40 G, potem 100 G, potem 400 G i później, a wszystko to odbywało się w tej samej fabryce włókien.
Google, Microsoft, Amazon podjęły podobne decyzje infrastrukturalne. Kiedy wdrażasz miliony łączy światłowodowych w setkach obiektów, prawidłowe obliczenie kosztów w całym cyklu życia ma większe znaczenie niż minimalizacja-rocznych wydatków.
Nabywcy w przedsiębiorstwach zwykle mają różne ograniczenia. Mniejsza skala oznacza, że mogą dominować procentowe oszczędności wynikające z tańszych transceiverów wielomodowych. Krótsze horyzonty planowania sprawiają, że kwestia kosztów modernizacji wydaje się odległa. Cykle budżetowe nagradzają niskie wydatki początkowe w stosunku do optymalizacji cyklu życia.
Rozumiem te naciski. Brałem udział w spotkaniach, podczas których zespół finansowy odrzucał każdą opcję zwiększającą wydatki kapitałowe w tym kwartale, niezależnie od-terminowych konsekwencji. To uzasadnione względy biznesowe. Po prostu uznaj to za kompromis-finansowy, a nie techniczny.
Wyjaśniono gatunki wielomodowe
Jeśli stwierdzisz, że tryb wielomodowy pasuje do Twojego zastosowania, wybór odpowiedniego stopnia ma znaczenie.
OM1 i OM2 (starsza wersja)
Ich rdzenie o grubości 62,5 μm nie są w stanie efektywnie obsługiwać nowoczesnej-szybkiej transmisji. Obecna norma TIA-568.3-E nie zaleca stosowania nowych instalacji OM1/OM2. Jeśli ktoś podaje Ci te oceny, zakwestionuj jego wiedzę.
OM3
Wykorzystuje-zoptymalizowany laserowo rdzeń o średnicy 50 μm i efektywnej przepustowości modalnej wynoszącej 2000 MHz·km przy 850 nm. Maksymalny zasięg przy 10 Gb/s wynosi 300 metrów. Przy 100 Gb/s z optyką SR4 otrzymujesz 100 metrów.
OM4
Zwiększa przepustowość do 4700 MHz·km, zwiększając zasięg 10G do 400 metrów i zasięg 100G do 150 metrów. Używa również kurtki wodnej, więc etykietowanie ma znaczenie dla identyfikacji.
OM5
Utrzymuje szerokość pasma OM4 na poziomie 850 nm, jednocześnie zwiększając wydajność w całym zakresie 850-953 nm na potrzeby multipleksowania z podziałem długości fali krótkofalowej (SWDM). Umożliwia to większą wydajność w przypadku tych samych par włókien przy użyciu wielu długości fal. Kolor kurtki to limonkowa zieleń. Technologia została sprawdzona, ale jej zastosowanie pozostaje ograniczone, ponieważ optyka równoległa (SR4, SR8) zaspokaja większość potrzeb w zakresie przepustowości krótkiego zasięgu, nie wymagając złożoności SWDM.
Krytyczna uwaga dotycząca kompatybilności:
OM1/OM2 wykorzystują rdzenie o grubości 62,5 μm. OM3/OM4/OM5 wykorzystują rdzenie 50μm. Nie można bezpośrednio łączyć rdzeni o różnych rozmiarach. Niedopasowanie powoduje poważną utratę sygnału, zwykle 3-4 dB lub więcej, często wystarczającą do całkowitego przerwania łącza. Aktualizacja ze starszego OM1/OM2 wymaga całkowitej wymiany w dotkniętych segmentach, a nie tylko zmiany transceivera.
Samotny mstandardy, które mają znaczenie
Światłowód jednomodowy jest zgodny z zaleceniami ITU-T G.652 i G.657, a nie oznaczeniami OM.
G.652.D
Obecny standard dla światłowodów jednomodowych ogólnego-zastosowania. Kluczowe specyfikacje obejmują maksymalne tłumienie 0,4 dB/km przy 1310 nm i 0,25 dB/km przy 1550 nm, dyspersję trybu polaryzacji poniżej 0,2 ps/√ km oraz charakterystykę niskiego szczytu wody, która umożliwia CWDM w widmie 1260–1625 nm. Ta klasa obsługuje zasadniczo wszystkie aplikacje dla przedsiębiorstw i centrów danych.
G.657
Zwiększa odporność na zginanie-w przypadku instalacji, w których nie da się uniknąć ciasnego prowadzenia przewodów. G.657.A1 toleruje promień zgięcia 10 mm, zachowując jednocześnie pełną kompatybilność z G.652.DG657.A2, przesuwając ten limit do 7,5 mm. G.657.B3 osiąga grubość 5 mm, ale wiąże się to z pewnymi kompromisami w zakresie zgodności-splotów.
Do wdrożeń typu fronthaul 5G
W przypadku tras światłowodowych przez ciasne skrzynki przyłączeniowe i gęste korytka kablowe, standardem G.657.A2 staje się domyślnym wyborem. Standardowe włókno G.652.D wykazuje mierzalny wzrost strat przy promieniu zgięcia poniżej 15 mm. Światłowód niewrażliwy na zginanie pozwala uniknąć tego problemu bez konieczności stosowania specjalnych procedur obsługi.
OS1 i OS2
Oznaczenia TIA, które odpowiadają w przybliżeniu wariantom G.652. OS2 określa bardziej rygorystyczne limity tłumienia (maks. 0,4 dB/km) i jest ogólnie preferowany w przypadku nowych instalacji.
Problem złącza, którego nikt nie chce omawiać
Widziałem więcej awarii sieci spowodowanych zanieczyszczeniem złącza niż jakimkolwiek niedopasowaniem typu światłowodu.
Stowarzyszenie Fibre Optic Association twierdzi, że brudne złącza są przyczyną większości problemów w sieci światłowodowej. Pojedyncza cząsteczka pyłu o średnicy 1 μm na powierzchni czołowej złącza jednomodowego blokuje około 1% światła, co przekłada się na tłumienie wtrąceniowe wynoszące około 0,05 dB. Zbierz kilka zanieczyszczonych połączeń na łączu, a wykorzystasz cały budżet strat.

Czyszczenie każdego połączenia przed łączeniem nie jest opcjonalne. To obowiązkowe.
Mimo to regularnie odwiedzam witryny, w których technicy pomijają ten krok, ponieważ się spieszą lub zakładają, że fabrycznie-zakończone zespoły docierają czyste. Nie zawsze.
Typ polerowania APC w porównaniu z UPC tworzy kolejny tryb awarii. Złącza APC mają powierzchnię końcową nachyloną pod kątem 8-stopni, co minimalizuje odbicie wsteczne. Złącza UPC mają płaski połysk. Są one niekompatybilne mechanicznie. Połączenie zielonego APC z niebieskim UPC tworzy szczelinę powietrzną, która wprowadza stratę 10 dB lub więcej. Wystarczająco, aby całkowicie zerwać dowolne połączenie.
Z tego powodu istnieje kodowanie kolorami. Zielony oznacza APC. Niebieski oznacza UPC. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie łącz ich w pary.
Zalecenia dotyczące stosowania
ToR dla centrum danych i-intrarack
Wielomodowy OM4 ze złączami LC duplex lub MTP/MPO. Odległości poniżej 10 metrów powodują, że koszt transiwera jest dominujący.. 100G SR4 działa doskonale.
Kręgosłup centrum danych-połączenia wzajemne
Oceń odległość. Poniżej 100 metrów wielomodowy jest-opłacalny. Powyżej 150 metrów lub planujesz migrację do 400G, od początku określ tryb pojedynczy.
Połączenie centrum danych (kampus lub metro)
Tylko tryb pojedynczy. Odległości wahają się od setek metrów do kilkudziesięciu kilometrów. Nie ma opcji wielomodowej.
Budowa szkieletu przedsiębiorstwa
Tryb pojedynczy do tras przekraczających 150 metrów lub tam, gdzie przewidywane są przyszłe prędkości 100G+. Możliwość pracy wielomodowej w przypadku krótszych serii bez planów modernizacji.
Transport frontowy 5G (RU do DU)
Tryb pojedynczy, zazwyczaj G.657.A2 dla tolerancji zgięcia. Odległości zwykle sięgają od 100 metrów do 20 kilometrów. Protokoły CPRI i eCPRI używane w trybie fronthaul wymagają stałej łączności o-niskich opóźnieniach, na którą narażałyby ograniczenia odległości w trybie wielomodowym.
Przemysłowe i produkcyjne
Dowolny typ w zależności od odległości. Odporność elektromagnetyczna światłowodu sprawia, że idealnie nadaje się do środowisk z ciężkim sprzętem elektrycznym, operacjami spawalniczymi lub napędami o zmiennej częstotliwości. Wybór sprowadza się wyłącznie do obliczenia odległości i ulepszeń.
Podejmowanie decyzji
Ignoruj każdego, kto mówi Ci, że istnieje uniwersalna odpowiedź. Właściwy wybór zależy od konkretnych odległości, planu przepustowości, liczby łączy i apetytu organizacji na projekty modernizacji infrastruktury.
W przypadku wdrożeń obejmujących przeważnie odcinki poniżej 100 metrów i nie planowanych prędkości przekraczających 100 Gb/s, wielomodowy OM4 minimalizuje całkowity koszt. Oszczędność transceivera przy dużej liczbie łączy.
W przypadku wdrożeń na różnych dystansach, w tym w przypadku niektórych łączy o zasięgu 150-500 metrów, tryb pojedynczy eliminuje ryzyko odkrycia po instalacji, że niektóre łącza nie są w stanie obsłużyć docelowej przepustowości.
W przypadku wdrożeń planujących ostateczną migrację do prędkości 400 Gb/s lub wyższej, tryb pojedynczy zapewnia najjaśniejszą ścieżkę aktualizacji. Sam włókno nie będzie wymagało wymiany wraz z rozwojem technologii nadawczo-odbiorczej.
Produkujemy oba typy. Nie mamy żadnej zachęty finansowej, aby narzucać jednemu drugiemu. Mamy doświadczenie w obserwowaniu, jak klienci odnoszą sukcesy, dokonując odpowiednich wyborów i zmagając się z niedopasowaną infrastrukturą. Celem jest dopasowanie światłowodu do Twoich rzeczywistych potrzeb, a nie sprzedaż Ci tego, co generuje największe zamówienie.
Jeśli nie masz pewności co do swojej konkretnej sytuacji, prześlij nam harmonogram połączeń z odległościami i planowanymi prędkościami. Możemy modelować scenariusze kosztów i pokazać dokładnie, gdzie występują punkty przerwania dla Twojego projektu.
FOCC Fibre dostarcza zespoły magistrali MTP/MPO, kable światłowodowe, rozdzielacze PLC i rozwiązania FTTA dla centrów danych i infrastruktury telekomunikacyjnej. Wsparcie inżynieryjne dostępne w przypadku konfiguracji niestandardowych i projektów-na dużą skalę.